اهم گزارش اقدامات ستاد مدیریت بحران شهرستان شوشتر در بارندگی اخیر

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار شوشتر گفت: از قبل از وقوع بارندگی‌ها تیم مدیریت بحران شهرستان با استفاده از ظرفیت موجود پیش بینی‌های لازم برای آبگرفتگی احتمالی را صورت داده و تدابیر مورد نیاز اتخاذ شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شوشتر، نادر پارسازاده معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار اظهار کرد: در برخی مناطق حاشیه، ساخت و سازهای غیرمجاز و غیر اصولی صورت گرفته و باعث می‌شود در مواقع طغیان مسیرهای بالادست ورود روان آب به منازل در پهنه مسیل رخ دهد.

وی افزود: اما بنا به وظایف انسانی و ذاتی که وجود دارد، در این مناطق با مشارکت شهرداری، بنیاد مسکن و برخی دستگاه‌های دیگر مسیل آب لایروبی شده و خطر آبگرفتگی به شدت کاهش یافته و از خسارات بزرگ جلوگیری شد و حفظ و ادامه این روند مستلزم کنترل و نیز هزینه کرد دستگاههای متولی است.

وی با اشاره به موضوع اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از آبگرفتگی معابر در مساکن مهر شوشتر و شهر شهید شرافت بیان کرد: در مسکن مهر شوشتر بخشی از خروجی روان‌آب‌ها به وسیله کانال دفع آب‌های سطحی سنتی و بتنی پوشش داده شد که بخشی از عملیات اجرایی لایروبی نهر سنتی آن در چند روز گذشته و حین بارندگی ، توسط شهرداری شوشتر و اداره راه و شهرسازی صورت گرفت. البته علاوه بر آن در چند ماه گذشته لایروبی کانال سنتی این منطقه با همکاری دستگاه‌های عضو ستاد صورت گرفت که در بارندگی اخیر به کاهش مشکل کمک کرد.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار شوشتر اضافه کرد: در مسکن مهر شهر شهید شرافت نیز شهرداری قبلا اقدام به شن ریزی نموده تا مقداری در مسیر تردد مردم عزیز سهولت ایجاد شود، اما نیاز است تا اداره کل راه و شهرسازی استان به عنوان متولی نسبت به ساماندهی و آسفالت اساسی معابر آن زودتر اقدام کنند که این مسئله در حال پیگیری است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: پس از بارندگی نیز با حضور برخی دستگاه‌های مرتبط مانند شهرداری مناطق مختلف را بازدید کرده و معابری که دچار نشست شده بودند، مورد ترمیم قرار دادند متعاقبا جلسه شورای حفاری شهرستان تشکیل و‌ ترمیم اصولی نوار حفاری پروژه خط ۷۰۰ آبرسانی ، به مجری و مشاور و پیمانکار سازمان آب و برق خوزستان گوشزد و صورتجلسه شد.

پارسازاده گفت: در این بارندگی بیش از ۸۰ میلیمتر بارش رحمت الهی در شوشتر رخ داد که به لطف خدا و با حضور میدانی فرماندار محترم و همه اعضای محترم ستاد مدیریت بحران در نقاط مختلف شهر و روستاها، مسئله خاصی در حوزه بحران بروز نداد.

وی در مورد سیل بندهای خاکی حوزه دز، از مسئولین متولی خواست نسبت به تعهدات و ترمیم این سیل بندها تا دوره پیک این رودخانه اقدام کنن. در این رابطه ظرفیت شهرستان نیز پشتیبانی خواهد نمود.

۱۵۰