شهرستان ما

شوشتر؛ شهرستان دارالمومنین از مراکز مهم تاریخ و تمدن کهن، در شمال استان خوزستان در دامنه رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد.
شوشتر حدود ۸۵۰ کیلومتر با تهران و ۹۰ کیلومتر با اهواز فاصله دارد و علاوه بر اهواز با شهرهای دزفول، گتوند، مسجد سلیمان، شوش و باوی هم مرز می‌باشد. با عبور رودخانه‌های بزرگ کارون و دز از این شهرستان علاوه بر رونق کشاورزی و دامداری، شرایط ایجاد تاسیسات و سازه های آبی باستانی فراهم شده و همین امر شوشتر را در دنیا با عنوان پایتخت سازه های آبی جهان به شهرت رسانده است.
مردم شوشتر از قدیمی ترین و اصیل ترین مردمان خوزستان هستند و سالیان طولانی، عرب‌ها و بختیاری‌ها نیز در کنار شوشتری‌ها در این شهرستان زندگی می‌کنند. شهرستان دارالمومنین شوشتر زادگاه علما، شعرا، ادبا و نویسندگان بزرگی بوده که از گذشته تا عصر حاضر از آثار به جا مانده آن‌ها به عنوان منبع و مرجع در علوم گوناگون بهره‌برداری می‌شود. همچنین آثار معنوی و مذهبی و تاریخی در این شهر با تعداد پر شماری وجود دارد.
از جمله اماکن متبرکه می‌توان مقام صاحب الزمان (عج)، مقام امام زاده عبدالله، مقام شعیب نبی (ص)، مقام حضرت عباس (ع) و… را نام برد. همچنین این شهرستان به شهر چهل پیر هم معروف است.
این شهرستان همچنین در فصول مختلف و با توجه به آب و هوا جاذبه‌های تفریحی قابل استفاده و کم نظیری از جمله تفریحات آبی، وجود باغات و مزارع سرسبز و… را نیز در خود جای داده است.
اما در حوزه آثار تاریخی، برجسته‌ترین موضوع قابل ذکر وجود منظومه آبی شامل ۱۳ اثر ثبت جهانی در این شهرستان است که در نوع خود بی‌نظیر است. بند میزان، برج کلاه فرنگی، نهر دست کند گرگر، پل بند گرگر، مجموعه آبشارها و آسیاب‌های آبی، بند برج عیار، بند خاک، بند ماهی بازان، قلعه سلاسل، نهر داریون، پل بند شادروان، پل بند لشکر و پل شاه علی و پل بند شرابدار آثار ثبت شده جهانی هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند. این سازه‌های آبی باستانی نمایانگر نبوغ و دانش فنی در زمینه مهندسی هیدرولیک در آن زمان بوده است و به نوعی شاهکارهای مهندسی عصر خود به شمار می‌آیند.
این ۱۳ سازه آبی به صورت یکجا، در آثار ملی ایران و در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ ثبت شده‌اند.
نکته دیگر اینکه شوشتر بیشترین تعداد آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران را در استان خوزستان داراست.
یکی از سفرنامه نویسان مشهور که از عجایب شوشتر تعریف و تمجید کرده است ابن بطوطه است او در این شهر با علمایی ملاقات نموده که از علم و دانش آنها شگفت زده شده است او از شوشتر با نام عربی شده و معرب توستر یا تستر نام برده است. او همچنین از عظمت پل‌های شوشتر نام برده است.
شوشتر در دوره اشکانیان به عنوان پایتخت خوزستان در نظر گرفته شد و در زمان ساسانیان یکی از مراکز مهم خوزستان به شمار می‌آمد.
به روایت تاریخ، آبادانی شوشتر در دوره ساسانیان به اوج رسید و این شهر درخشان‌ترین دوره تاریخی حیات خود را داشت. در این زمان با تجهیز تاسیسات آبیاری، کشاورزی به حرفه‌ای پررونق بدل شد.
برخی از آثار ثبت ملی شده در شهرستان شوشتر در قالب فایل زیر قابل مشاده هستند.